Personal



Solveig Rydén-Falk
Ridskolechef

 

 solveig@lommaridklubb.se

Solveig tillträdde som verksamhetschef på Lomma Ridklubb sommaren 2010. Hon är diplomerad ridlärare Level III med många års erfarenhet som tränare i både hoppning och dressyr.  Hon har elever som tävlar framgångsrikt i Msv dressyr och 130cm hoppning. Solveig har själv tävlat i både hoppning och dressyr.




Susanne "Sass" Svensson
Stallchef, Ridlärare

susanne@lommaridklubb.se

Jobbat på Lomma Ridklubb sen 1995. Har lektioner och jobbar i stallet. Började rida när ridskolan startade Ht-1979. Har varit aktiv i klubben på ett eller annat sätt under dessa år. Har egen häst, Queen Latifah, "Tiffi", född 2007. Köpte henne som föl och har själv ridit in och utbildat henne. Tävlar henne i dressyr.

Sandra Haglund

Ridlärare



sandra@lommaridklubb.se

Sandra kommer fr o m ht-16 att undervisa i samtliga lördagsgrupper.



Yohanna Jacobsson
Stallpersonal



Ellen Mellberg
Stallpersonal



Sophia Nyman
Ridlärare


sophia@lommaridklubb.se

Sophia är föräldraledig våren 2017.



Stina Burström

Ridlärare

 

stina@lommaridklubb.se

Stina kommer att ha Sophias lektioner under våren 2017.




Carina Espegren
Ridlärare

carina@lommaridklubb.se

Carina Espegren kommer från Sundsvall där hon tidigare jobbat som ridskolelärare i 14 år. Hon har ridit sedan 7 års ålder och äger tre hästar vara av två som tävlas av dottern i hoppning, Sir Cadogan of Bay och Hera, den tredje Visen tar det lite lugnare. Hon är utbildad i RK0, tidigare jobbat med travhästar och är även diplomerad hästskötare.




Kelly Bergman
Stallpersonal



Sara Håkansson
Stallpersonal



Emma Björnklev Lundin
Stallpersonal